Jul 222012
 

برگ سبز: آقای میشائیل گووچ ، بنظرشما مهمترین تغییراتی که قانون جدید برای به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی خارجی آورده است،  کدام است.

میشائیل گووچ: دو موضوع نسبت به گذشته تغییر کرده است: برای ارزیابی پایان نامه ها برخلاف گذشته ملیت و تابعیت تعیین کننده نیست و با اتباع خارجی نیز مانند آلمانی های تحصیل کرده در خارج رفتار میشود.  دوم اینکه هر شهروند خارجی  حق دارد برای به رسمیت شناخته شدن مدرکش تقاضا داده و جواب دریافت کند. هدف این قانون ادغام و اینتگراسیون خارجی هائیست که بعد از آمدن به آلمان مجبور به قبول کارهای پایین تر از تخصص شان میشوند. قرار نیست یک مهندس خارجی مجبور به تاکسی رانی شود.

برگ سبز: بعضی از هموطنان ما  بعد از دبیرستان و یا در حین آن یک دورۀ فنی-حرفه ای را تمام کرده اند و بطور مثال در رشتۀ آرایشگری، مراقبت از بیماران، کودکیاری، جوشکاری، تراشکاری و یا مکانیک اتومبیل تحصیل کرده اند. آیا این افراد میتوانند در همین شغل بدون گذراندن دورۀ تعلیمی جدید مشغول به کار شوند؟

میشائیل گووچ: بله. یکی از اهداف قانون جدید همین است. البته مراجع مربوطه در هامبورگ باید مدارک این افراد را بررسی کرده و ببینند که آیا درسهایی که در خارج گذرانده شده با سطح آموزش آلمان هماهنگ هست، یانه؟ البته اگر سطح و محتوای آموزش خارج کشور کمی با آلمان تفاوت داشته باشد، مشکلی نیست. اگر آموزش خارج خیلی سطحش پایین تر باشد، متقاضیان میتوانند به کمک ما یک دورۀ تکمیلی را طی کنند. دربعضی از موارد دورۀ آموزشی متقاضیان از نظر عملی سطحش از آلمان پایین تر است. در این موارد سابقۀ کارعملی در خارج میتواند جبران کنندۀ این نقیصه شود. یعنی تجربۀ کاری نیز در ارزیابی نقش خواهد داشت.

برگ سبز: چه مراجعی در هامبورگ این ارزیابی را انجام میدهند؟

میشائیل گووچ: این بستگی به رشتۀ شغلی دارد. بطور مثال در مورد آموزش های فنی-حرفه ای که شما اشاره کردید، اتاق بازرگانی Handelskammer صلاحیت دارد و در مورد رشته های پزشکی، پرستاری و بهیاری ادارۀ بهداشت (صحت) هامبورگ.

برگ سبز: گروهی دیگر از هموطنان ما تحصیلات عالی داشته و دانشگاه را تمام کرده اند. آیا این اشخاص میتوانند در رشتۀ تحصیلی خود، بدون شرکت در امتحانی، مشغول به کار شوند؟ بطور مثال میتواند مهندسی که در ایران یا افغانستان در رشتۀ معماری دانشگاه را گذرانده در هامبورگ مشغول کار شود.

میشائیل گووچ: اصولاً جنین اقدامی ممکن است. در اینجا نیز سطح تحصیل در نظر گرفته میشود. کسانیکه در کشورخودشان پزشک، مهندس و یا معلم بوده اند، حالا میتوانند اسناد شانرا جهت ارزیابی ودریافت معادل آن به اداره مربوطه ارائه نمایند. بطور مثال درگذشته برای  تقاضای اجازۀ طبابت Approbation   داشتن تابعیت آلمان ضروری بود، ولی امروز از این نظر خارجی ها هم با آلمانی ها از حقوق مساوی برخوردارند. البته اینکه مشغول به کار شوند، بازهم بستگی به ارزیابی مدارک توسط مراجع صلاحیت دار خواهد بود.

برگ سبز: شما از مراجع صلاحیت دار صحبت میکنید. متقاضی در مورد یک مدرک معین به چه مرجعی باید رجوع کند.

میشائیل گووچ: مرکز مشاورۀ  ما همین وظیف را دارد، تا متقاضیان را به مراجع مربوطه  راهنمایی کند.  خیلی ها فکر میکنند ما تمام مشکلات را حل میکنیم. اینطور نیست، وظیفۀ ما تنها راهنمایی مراجعین به مراجع ذیصلاح است.

برگ سبز: آقای میشائیل گووچ از راهنمایی های شما سپاسگذاریم.

 

 

 

 

 Posted by at 13:31

  2 Responses to “مصاحبه با میشائیل گووچ”

  1. سلام خدمت شما ! اینجانب به مدت تقریبا 13 ماه است در هامبورگ سکونت دارم و از کشور افغانستلن آمده ام .بنده در کشورم دانشکده طب معالجوی را در سال 2011 به اتمام رسانده ام ومدتی را در افغانستان به طبابت مشغول بودم تا اینکه به المان آمدم ، حال نظر به اینکه خواهان ادامه کار طبابت هستم و از شما خواهشمندم تا مرا راهنمایی فرمایید ، باید به عرض برسانم که مدارک تحصیلی و مدارک لازمه را نیز در اختیار دارم ..به

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)